Esimene mulje Noortekodu ruumidest nende kätte saamisel oli kohutav. Aknaid ei olnud ees, radiootaorid ja torud olid välja kangutatud, peldikud ja kraanikausid katki pekstud, seinad lõhutad, põrandad räämas. Köögis vedeles mitmesaja liitrine endine gaasiküttega soendatud veeboiler, mida kasutada aga ei olud võimalik.

Ruumide saamisel oli muuhulgas puudu ka täielikult elektri kasutamise võimalus. Vanad juhtmed olid kõik laiali tassitud ning isegi nõukogudeaegsed elektrikapid oli minema viidud. Et remonti alustada, tuli seega kõigepealt minna majapealt "musta kassi" püüdma. Selleks tuli peaaegu üks sein maha lõhkuda, et leida üles viimased juhtmeotsakesed, kust õnneks siiski õnnestus voolu saada ning seega remonti alustada.

staadium1:lõhkumine

Juhtmete vedamine 249 ruutmeetrile ja 14 tuppa võttis üksjagu aega ning palju juhet ning kinnitusmaterjali. Lõbusaim oli aga see, et "sõbralikud naabrid" viisid ainsal öösel, kui kedagi majas polnud, minema meile Keila Elektrivõrkude poolt annetatud tuttuue elektrikapi. Teist ei tahtnud meile keegi enam annetada... Jälle seiskus remont mõneks ajaks, sest ega sellisele suurele ruumile vajalik elektrikapp nii odav polegi...

Eks remondiga pidi peale elektri panemist ka kusagilt peale hakata ja nii alustati akendest ja köögist. Kõigepealt leiti suure otsimise peale kusagilt 30 kasutatad enamvähem sobivat akent, mis mördi ja telliste abil pandi täielikult sobima. Edasi võis vaadata, mis seespool saab. Valdavalt tuli alguses lõhkuda ja koristada. Seinu tuli maha võtta, et saada selline mõnus suur lahtine köök ning teistes ruumides tuli, et veidigi asjale hubast olemist anda ning inimliku keskkonda luua, veelgi rohkem uusi seinu ehitada.

staadium2:ehitamine

Enamuse sellest tööst tegid kurja töödejuhataja Manni käe all meie endise noortekodu elanikud ja nende sõbrad, et nad ise ja uued noored saaks koha, kus elada. Aitasid ka mitmed pool- või pärisprofessioniaalsed ehitajad, kes projektijuhi nõudlikke ideid minimaalsete vahenditega ellu viisid.

Kui asi siseviimistluseni jõudis tulid appi mitmed sponsorid ja loomulikult vaeste inimeste leidlikkus. Seinad ja laed said tehtud sponsorikorras saadud praakmustriga seinakattematerjalist (mis polnuki nii praak :-), Põrandate jaoks saatsid rootslased suurel kogusel reliini ning nendelt pärines ka kogu mööbel ning muud sisekujunduselemendid, mis Manni eksperimineteeriva käe all täitsa koduselt kokku sobitati.


tagasi või siis hoopis edasi